Debian kullanıcısı, sistemi, tercihine göre GNOME, KDE, XFCE gibi bir masaüstü ortamıyla kurmuş olabilir. Daha sonra sisteme, bir baska masaüstü ortamını eklemek isteyebilir. Bunu nasıl yapacaktır? Konumuz bu. Öncelikle her zaman oldugu gibi uçbirimde root olarak ise başlıyoruz: su kodu ve parolamızı girdikten sonra yapmamız gerekenleri şöyle özetleyebiliriz. GNOME kurmak istiyorsak, uçbirimde şu kodu veriyoruz: aptitude install gnome-desktop. KDE kurmak istiyorsak, uçbirimde şu kodu veriyoruz: aptitude install kde-desktop. Bu kod, KDE masaüstü ortamını bütünüyle sisteme ekleyecektir. Dilenirse minimal bir KDE kurulumu da yapılabilir. Minimal bir kurulum için: apt-get install kde-core kodunun verilmesi yeterli olacaktır.
Ayrıntılı bilgi için: http://forum.debian.org.tr/index.php